Psychoterapia? Czyli?

Jako psychoterapeuta zdaję sobie sprawę, że pojawienie się w gabinecie to duże wydarzenie,  związane z licznymi emocjami i pytaniami: jak wygląda terapia, jakiego specjalistę wybrać i czym kierować się w tym wyborze, czego mogę się spodziewać za drzwiami gabinetu? 

Postaram się odpowiedzieć na te pytania, w przekonaniu, że najlepiej przyjść, usiąść i zacząć swoją historię i razem zobaczymy do czego nas ona zaprowadzi. 


Jeśli masz pytania, chcesz przekonać się jak wygląda konsultacja u terapeuty lub wiesz, że to dobry moment by rozpocząć proces terapeutyczny, to zapraszam do kontaktu. 

Mój gabinet stacjonarny znajduje się w Lubinie. Indywidualnie z pacjentami pracuję również w formie zdalnej.

Rodzaje usług terapeutycznych, które znajdziesz w moim gabinecie:

Jest to pierwszy kontakt ze specjalistą, podczas którego, w wyniku rozmowy, dochodzi do rozpoznania przyczyn doświadczanych trudności i dobrania najbardziej odpowiedniej formy dalszej pracy.

Konsultacja nie jest zobowiązaniem do podjęcia psychoterapii. Psychoterapię rozpoczyna się od 3-4 konsultacji, wyjaśniając rozmaite wątpliwości i uzyskując odpowiedzi na pytania dotyczące psychoterapii, jej zasad, czasu trwania, odpłatności, celu.

Konsultacja terapeutyczna jest przeznaczona dla osób zmagających się z:

  • depresją
  • zaburzeniami lękowymi, nerwicowymi
  • problemami w relacjach partnerskich
  • dolegliwościami psychosomatycznymi w ciele
  • życiem pod presją, ciągłym stresem
  • wypaleniem zawodowym, rodzinnym, emocjonalnym
  • doświadczeniami z okresu dzieciństwa – Dorosłe Dzieci Alkoholika, dysfunkcje rodzinne
  • żałobą, utratą
  • doświadczaniem emocji i myśli, które utrudniają codzienne życie
  • problemami swoich dzieci, osób bliskich
  • trudnościami wychowawczymi, kontakt może pomóc w wsparciu rozwoju dziecka, określić jego trudności.

to regularne spotkania (sesje psychoterapeutyczne), które odbywają się zazwyczaj 1 – 2 razy w tygodniu i trwają 50 min. Psychoterapię indywidualną rozpoczyna konsultacja wstępna (diagnostyczna) odbywana z psychologiem/psychoterapeutą, która ma na celu zdiagnozowanie przyczyn doświadczanych trudności i dobranie najbardziej odpowiedniej formy dalszej pracy. Długość trwania procesu terapii jest uzależniony od specyfiki zgłaszanego problemu i celu, który ma być osiągnięty.

Psychoterapia jest przede wszystkim metodą leczenia zaburzeń psychicznych, ale może być również doskonałą formą pomocy w rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów emocjonalnych, trudności życiowych czy relacyjnych, może stanowić niezbędne wsparcie dla osób znajdujących się w sytuacji kryzysu, a także pomóc zrozumieć siebie i wzbogacić wiedzę na własny temat.

Psychoterapia psychodynamiczna polega na zajmowaniu się uczuciami po to, by zrozumieć nieuświadomione przyczyny naszego cierpienia. Kiedy je zrozumiemy, będziemy mieli większy wpływ na swoje życie. A dopóki pozostają nieznane, powodują różne objawy. Z nieświadomością jest trochę jak z prądami morskimi: na pierwszy rzut oka jej nie widać, ale ma na nas ogromny wpływ.

Rola terapeuty polega na tym, żeby pomóc pacjentowi w lepszym zrozumieniu siebie poprzez pytania, stawianie hipotez, dzielenie się obserwacjami. Od pacjenta oczekuje się szczerego dzielenia się swoimi uczuciami i myślami, aby terapeuta mógł go poznać, zrozumieć i dzięki temu pomóc mu w rozumieniu własnego życia.

 

Źródło: www. notatkiterapeutyczne.pl

 

to regularne spotkania pary z psychoterapeutą, mające na celu poprawę jakości relacji i rozwiązanie pojawiających się trudności i konfliktów.

Czasami nagromadzone negatywne emocje, uniemożliwiają parze wzajemne zrozumienie i wyjście z sytuacji kryzysowej. Psychoterapeuta pomaga parze zmierzać ku zmianie lub wyeliminować u siebie zachowania podtrzymujące problemy oraz pracuje nad pogłębieniem wzajemnego zrozumienia. Psychoterapeuta pomaga także w prowadzeniu wspólnego dialogu, w rozwiązywaniu konfliktu i redukcji lęku z nim związanego oraz wspiera siły funkcjonujące w małżeństwie przywracające zdrowie emocjonalne partnerów. Psychoterapia dla par i małżeństw jest również dla tych, którzy chcą lepiej poznać i zrozumieć siebie oraz swój związek. Zapraszamy również i tych, którzy żyją w przekonaniu, że w ich związku już „nic nie da się naprawić”.

Pierwsza obawą, którą możemy przeżywać w związku z terapią rodzinną, to strach przed oceną. Bo skoro ktoś skierował nas na terapię rodzinną, to może nie jesteśmy wystarczająco dobrymi rodzicami? Może terapeuta będzie nas „musztrował”, mówił, co robimy źle, co powinniśmy zmienić?

Nie na tym polega terapia. To nie jest test z rodzicielstwa ani lekcja, na której ktoś będzie nas wzywał do odpowiedzi (choć pewnie padnie trochę pytań). Terapeuta podczas konsultacji będzie się starał zrozumieć, na czym polegają nasze kłopoty i jak przyczynia się do tego sposób funkcjonowania całej rodziny. Będzie wspólnie z nami poszukiwał odpowiedzi na pytanie, jaki szerszy problem daje o sobie znać.

 

Dla terapeuty rodzinnego ważnym narzędziem pracy jest też obserwacja rodziny w całości, dlatego  zwykle na pierwsze spotkanie zaprasza się wszystkie osoby mieszkające wspólnie. Jeśli w rodzinie jest niemowlę, to dobrze jest przyjść też z nim. Później może się okazać, że na kolejne spotkania będą przychodzili np. tylko ojciec i córka, jeśli to w ich relacji pojawił się główny kłopot. Terapeuci proponują różne konfiguracje zależnie od tego, jaka jest rodzina i w jakim jej podsystemie wystąpiły trudności.

 

Dla kogo terapia rodzinna będzie dobrą propozycją?

  • w przypadku konfliktów małżeńskich,
  • problemów wychowawczych,
  • konfliktów rodziców z dorastającymi dziećmi,
  • przewlekłej choroby,
  • wszelkich kryzysów w rodzinie.
  • Będzie też niezbędna w leczeniu zaburzeń odżywiania. Może być przydatna, jeśli mamy problemy z dziećmi, dla których trudno znaleźć wytłumaczenie w tym, co dziecko przeżywa w szkole albo w relacjach z kolegami. Także konflikty dorosłych dzieci z rodzicami mogą być powodem zgłoszenia się na terapię.

 

Źródło: www.notatkiterapeutyczne.pl

NARM™ służy do leczenia traumy relacji i przywiązania poprzez pracę nad wczesnymi nieświadomymi wzorcami zerwania więzi, które wpływają na naszą tożsamość, emocje, fizjologię oraz zachowania.

 NARM™ – będący zarówno narzędziem psychodynamicznym, jak i zorientowanym na ciało – koncentruje się jednocześnie na rozpoznawaniu zaburzeń więzi i objawów rozstrojenia układu nerwowego oraz na ich wzajemnym oddziaływaniu. Bazuje on na powiązaniach pomiędzy problemami psychologicznymi a ciałem i, czerpiąc z umiejętności stosowanych w pracy z traumą szokową, tworzy spójne podejście do leczenia traumy rozwojowej. W pracy „tu i teraz” na relacji, NARM™ inspiruje się modelami psychodynamicznymi, takimi jak teoria przywiązania czy teoria relacji z obiektem.

 

Źródło: https://interp.pl/narm.html

Wsparcie i pomoc specjalistyczna dla pracowników Twojej firmy. Zapewniam konsultacje specjalistyczne oraz psychoedukację w formie wykładów czy warsztatów z zakresu zdrowia psychicznego. 

Współpracuję z takimi firmami jak: KGHM Polska Miedź S.A., Volkswagen Motor Polska – oddział w Polkowicach. 

Czy psychologiczne benefity pracownicze to dobry pomysł? Oczywiście, że tak!

zadowolony pracownik to pracownik lojalny i efektywny. Interwencja psychologiczna, nie tylko pomoże zapobiec utracie efektywności, ale być może nawet uratuje organizację przed spadkiem obrotu czy długotrwałym zwolnieniom pracowniczym ze względu na stan zdrowia psychicznego.

Zapytaj o szczegółową ofertę dla Twojej firmy: skontaktuj się ze mną

 

"Żadna droga w moim życiu nie była tak długa jak ta, która miała mnie zaprowadzić do mnie samej."

- Alice Miller

Adres gabinetu

Media społecznościowe

Psychoterapeuta
z pasją